povaha sdělení a sdílení

Byla naprosto soustředěná, nenechala si utéct jediné její slůvko. Vždyť to máme podobně, napadlo ji. A já myslela, že se tím ostatní netrápí. Cítím úlevu – už na to nejsem sama… Její pevná skořápka malinko povolila a odvážila se sdílet i svojí dosud utajovanou zkušenost. Bylo jim dobře, nalezly v sobě pochopení a taky sílu, jak jít dál.

Jsme, a tak se nacházíme v informačním poli. Proudí k nám nová a nová sdělení. Procházíme se po městě a jen tak mimochodem čteme: reklamy, názvy obchůdků, výrazy kolemjdoucích ve tváři… Potkáváme známého a sdělujeme si spoustu novinek. Otevíráme poštu a nestačíme se divit, kolik nečekaných zpráv k nám dolétlo.

Tolik informací a jen několik z nich námi hluboce pohne. Možná těch pár knih, které jsme přelouskali jedním dechem. Nebo ta přednáška, kterou jsme poslouchali s plnou pozorností. Bezpochyby ale ty chvíle, kdy cítíme vzájemnou blízkost s dalším člověkem a navzájem si sdělujeme, jak věci vnímáme. Jak je prožíváme zrovna my, kteří spolu hovoříme. Nevyplňujeme čas klábosením ale v surové opravdovosti sdílíme svůj příběh – jeho radosti i strasti. Jsme plně přítomni. Duše promlouvá k duši.

Příběh jiné bytosti nám může ukázat chybějící kousíček skládanky našeho života – a tak sebe samé uvidíme z jiného úhlu. Možná díky němu pochopíme některé lidi.  Nebo nás inspiruje k novým přístupům. Či zjistíme, že to, co v sobě dusíme, trápí i jiné. Naše „nedokonalá“ zkušenost je zbavena stigmatu. Neboli tabu se ruší a pocity viny smývají… Nejspíš proto říkáme, že sdílení léčí.

Součástí lidské zkušenosti může být i „sdílení“, v němž je naše srdce proťato pomyslnou dýkou. Hovoříme a jsme souzeni. Cítíme se nepochopeni. Pokud se takovéto zkušenosti opakují, uzavíráme se do sebe a potlačujeme tak svoji křehkost, zranitelnost, bezelstnost. Je v pořádku lízat si své rány a dopřát si na to čas. Později možná pookřejeme a pustíme se do dalších kol otevřené komunikace. Už na sebe budeme nejspíš opatrnější a otevřeme se v takovém prostředí, ve kterém pocítíme důvěru a bezpečí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *